KIRKGÖZELERKÖYÜ ** HORASAN** / **ERZURUM**

Kırkgözeler, Erzurum ilinin Horasan ilçesine bağlı bir köydür.


Tarihi kırkgözeler köyünün eski ismi komasordur. kom eski dilde küçükbaş hayvan ahırına verilen isimdir.Aynı zamanda 'küçük yerleşim yeri'anlamına gelmektedir.Sor kırmızı demektir.komasor kırmızı küçük yerleşim yeri demektir.Osmanlı imparatorluğu döneminde Türkler,Kürtler ve Ermenilerin bir arada yaşadığı bir köydü.Fakat 1. dünya savaşından sonra Agop oğlu Sarkis önderliğindeki ermeni komitecilerin çıkardığı isyanlardan sonra köydeki huzur ortamı bozulmuş ve tehcirden sonrada bütün ermeniler buradan göç etmişlerdir.Köy çok sulak olduğundan dolayı ismi kırkgözeler olarak değiştirilmiştir (hatta köyde kırkpınar denilen bir mevkii vardır).

Konu başlıkları
1 Kültür
2 Coğrafya
3 İklim
4 Nüfus
5 Ekonomi
6 Muhtarlık
7 ALT YAPI
8 Dış Bağlantılar


Coğrafya Erzurum iline 71 km, Horasan ilçesine 16 km uzaklıktadır. Köyümüz Horasan ilçesinin Erzurum tarafındaki son köyüdür.Köy genellikle düz araziden oluşmaktadır. Çok az yüksek yerleri vardır. kot farkı fazla olmadığından ve kayalık yerler olmadığından dolayı ekip biçilen arazisi çok fazladır.Köyün kuzey kısmı Aras nehri ile sınırlandırılmıştır. Aras neyri köyümüzün yaklaşık 4 km uzaklığında geçmektedir.Aras neyrinin karşı kıyısında köyün kuzey batısına Karaçuha köyü ve kuzey ve kuzey batısında se Harran köyü bulunmaktadır. doğusunda Çamurlu köyü,güneydoğusunda Yüzörenköyü,güneyinde Kükürtlü(tüdüveren) köyü ve batısında ise Bugdaylı(mindivan) köyü bulunmaktadır.


İklim Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.Kışları çok soğuk ve sert geçer. zaman zaman kar 1 metreyi aşmaktadır. Çok önceleri ahırlara ve diğer komşu evlere gitmek için kardan tüneller yaptıkları büyükler tarafından söylenmektedir.Küresel ısınmadan dolayı eski kışlar olmasada yine de sert kışlar yaşanmaktadır.ilk bafahrı yağmurlu geçmektedir. yeterli yağış alındığından kuraklık pek görülmemektedir.ilk baharda heryer yemyeşil olmakta kırlar envai çeşit çiçeklerle süslenmektedir. özellikle tarlalrdaki gelincik bitkisi tarlalrı kırmızıya boyamakta sanki bir gelinin duvağı hissini yaşatmaktadır.İlkbaharın en meşhur bitkisi ise yemlik tir.bunun yanında madımak kangal gibi bitkilerde toplanmaktadır.Yazları bazen serin çoğu zamanda sıcak geçmektedir.Yazın sıcaklar çok şiddetli olmadığından ekinlerin olgunlaşması diğer bölgelere göre biraz geç olgunlaşmaktadır.Sonbaharları yağışlı ve serin geçmektedir.zaten çok uzun bir sonbahar sürmeden kar yağışı başlamaktadır.


Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 2109
1997 1134


Ekonomi
Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Bu süreç yüzyılardır böyledir. Hayvancılık: Genellikle küçük baş hanyavcılığı vardır. Koyun çok azda olsa keçi beslenir. Önceleri en fakir evde en az 40 ila 50 baş sağımlık koyun olurdu. Fakat son yıllarda ilginçtir ki bu sayı çok fazlaca düşmüş olup şuan ortalama 40 ila 50 koyun civarındadır. Ayrıca büyük baş hayvanda çokça beslenir. Genellikle inek, dana ve düve besiciliği yapılır. Çok önceleri azda olsa manda ( camış) beslenirdi. Fakat son yıllarda hiç yoktur. Sütcülük azda olsa yapılmaktadır. Kümes hayvanlarıda beslenir. Köyde önceleri kaz sürüleri olan aileler vardı. Son yıllarda bu sayı çok düşmüştür. Hatta bitme noktasına gelmiştir. Ördek önceleride az sayıda beslenirdi. Fakat ençok tavuk beslenirdi. Her ev kendi yumurta ihtiyacını karşılayacak kadar tavuk besler. Yumurtasından ve etinden yaralanılır. Tarım: Tarım en genel manada köyde yapılmaktadır. Genellikle sulak olmayan mevkilerde arpa,buğday ve azda olsa çavdar,yulaf gibi ürünler ekilir. Sulak olan alanlarda ise şekerpancarı,ayçiçeği ekilir. Bazı yerlerde ise azda olsa kavun,karpuz ve salatalık yani bostan ekilir. Son yılarda kotanın devreye girmesiyle şekerpancarı ekimi çok düşmüştür. Diğer en önemli ekonomik gelir ise "gurbetçiliktir". Bu aynı zamnda yörenin enbüyük sorunu ve yarasıdır. Köy gelirlerinin düşmesi ile özelikle kışın gençler büyük şehirlere çalışmaya giderler. Bu şekilde elde ettikleri gelirle geçimlerini sağlarlar.


Muhtarlık
Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009- Osman Yıldırım
2004 - Osman ENGİN
1999 - Kasım TOY
1994 - İbrahim KÜYMEN
1989 - Nusrettin AYTEKİN
1984 - Mehmet ENGİN
1979-Talettin ÖzalpALT YAPI
Kırkgözeler köyünde kanalizasyon alt yapısı mevcut değildir. Genelde her evin kendi müstakil WC si mevcuttur. 2000 li yılların başında kırkgözeler mevkiinden köye getirilen su bütün evlere dağıtılmıştır. Kısa bir süreden beri de evlerde su kullanılmaktadır. İçme suyu kireç oranı düşük ve zaralı materyaller çok düşük orandadır. Bunun en büyük sebebi içme suyu kaynağının yerleşim yerlerinden çok uzakta olmasıdır. Ve ayrıca rakımn çok yüksek olması su kalitesini olumlu etkilemektedir. İletişim arçlarından telefon önceleri sadece muhtar olan kişilerin evinde tek bir tane mevcuttu. Bu yıllarca sürdü. 1990 yılından sonra yine muhtarın evinden evlere bağlantı yaplına santral kuruldu. Ve 1993 yılından itibaren modern manada santral kurularak her evin kendi telefon numarası olmuştur. Ptt şubesi mevcut değildir. Böyle bir talepte olmamıştır. Sağlık evi yıllardan beri mevcuttur. İki odalı bir tedavi kısmı ve lojmandan oluşan 2 kısmdan oluşan bir sağlık ocağı vardır. Çoğunlukla ebe mevcuttu. Çok az köy ebesiz kalmıştır. Yol olarak köyümüz E25 devlet karayoluna 4 km uzaklıktadır.Aras nehri üzerinde kurulan bir köprüden geçtikten sonra köy yoluna girilmektedir. Köy yolumuz son yıllarda asfaltlanmıştır. Elektrik 1983 yılında köye getirilmiştir. Elektriğin gelmesiyle geleneksel yaşam tarzından modern yaşam tarzına geçiş başlamıştır. Özellikle televizyon kullanmı, elektrikli yayık, buzdolabı, çamaşır makinesi ve hatta bulaşık makinesi kullanımı çok yayınlaşmıştır. Okul olarak en eski ilk öğretim okuluna sahip köylerden biridir. Eski okul yıkıldıktan sonra yeni okul yapılmıştır. Eğitimin 8 yıla çıkılması ile lojmanların yakınına ilk öğretim okulu yapılmıştır. Köyümüze gelen öğretmenler için lojman mevcuttur.Kırkgözeler, TürkiyePosta Kodu 25810
Alan Kodu 0442
Yönetim
Coğrafi Bölge Doğu Anadolu Bölgesi
İl Erzurum
İlçe Horasan
Kırkgözeler, Erzurum ilinin Horasan ilçesine bağlı bir köydür.