AŞİRA DORIKA, DORIK, Doreka

Kurdi;

Eşira Dorikan yek ji Eşire hey kevna u hai mazina le Kurdistane, neviyen Mir Dorek Xane Bedlise na. Mir Dorek mazinaki Rojkia bu, ame Şeraf Xane Bedlise bu. Mazne Eşira Dorika Malbata Abbas le Gunde Dugir le Rojava. zêdeye 140 Gunde Eşira Dorika le har çar parçe Kurdistan hane. Hereme u Gunde Eşira Dorika (Gunde Dugire, Giremira, Hêştrek , Xana Dorika, Xaltan, Bekran, Nizran, Zvingadrej, Tilbarham, Girdahol, Abdin, Beyaze, Dorika, Bazgur, Ezidian, Muzeka, ... ) le Bedlise, HasanKeyf, Medyade, Merdine, Batmane, Nisibine, Diyarbekir, Mersine, Wêranşare, le Rojava (cezire), le Başur (Mouzul u Şengale) u le Rojalat (le Mehabate u le ciaye Zagroz) hena. Îro gelek malbatên mezin û bi nav û deng di Eşîra Dorikan de hene u her malbatek ji van bi hezarê Merovane. U gelek merov ji van Malbatan pir bi nav û dengin ( Siyasetmedar, Nivîskar, Şewreşvan, Helbestvan, û Müsîkva …) di Eşîra Dorikan de hene û li her çar parçê Kurdistanê di hemî qatin civakê û dewletê de cihê xwe girtine. Di dîroka Kurdistanê de Eşîra Dorikan roleke pir mezin leystiye û di warê welatparêziyê de bi hezaran şehîdan daye. Lê mixabin dijminê vê Eşîrê, dîroka wan ji xwere birine û dîroke şaş belavkiriye.

_________________________


Eşira Dorikan, Eşira Delmamika, Eşira Domana, Eşira Cewdeka u Eşira Momana ezle we yekin. her pênc Eşira pismamê hevin u heya iro bi hev re ne.

_________________________

Website1: http://doreka.jimdo.com/

wiki: http://ku.wikipedia.org/wiki/Dorikan


türkce:

Dorıka Aşireti En büyük ve eski aşiretlerden biridir. Dorıka aşireti (Mir Dorek Betlisi)’nin torunlarıdırlar. Mir dorek Rojkiaların bir lideri ve Şerefxan Bedlisi’nin amcası idi. Dorıka aşiretinin lideri Abbas ailesi Suriyenin Dugir köyünde bulunuyor. Dorıka aşiretinin Türkiye, Suriye, Irak ve İran’da toplam 140 köyü bulunaktadır. Dorıka aşiretinin Bazı köy ve mezraları şunlardır. Dugıre, Gremira, Hêştrek , Xana Dorıka, Xaltan, Dera, Bosir, Kendaline, Xahrike, Berkan, Nizran, Zıvıngdrej, Tilbahram, Gırdahol, Abdin, Beyaze, Gundıke Dorıka, Bazgur, Ezidian, Muzeka. Bunlar şimdilik isimleri bilinen köyler. Bu köyler Bitlis, Hasankeyf, Midyat, Mardin, Batman, Nusaybin, Diyarbakır, Mersin, Viranşehir, Cizre. Irakta ise Mouzul ve Şengal İran’da Mahabat ve Zagros Dağı eteklerinde köyleri vardır.

Günümüzde Dorıka aşiretinin adı ve şanı duyulmuş bir çok ailesi bulunmaktadır. Bazıları Abbas ailesi, Osoka ailesi (Mala Use - Ocak ), (Alike Şemo Ailes)i, Sloka ailesi, Avoka ailesi, Serho ailesi, Batun ailesi, Medo ailesi, Turgay ailesi, Şimşek ailesi, Akyüs ailesi (Sıle), Savcı ailesi, Akgül ailesi, Saedo ailesi, Macit ailesi, Oktan ailesi, Taş ailesi, Eti ailesi, Booti ailesi, Oze ailesi, Hase ailesi, Güren ailesi, Idris ailesi, Ahmet ailesi, Özgün ailesi…. Bu ailelerinin hepsinin yüzlerce bazıları binlerce ferttir. Dorıka aşireti kürt dünyasında eskiden günümüzde büyük rol oynamış ve adını tarih kitaplarına yazmayı başarmıştır.