GEREDE ÇUKURCA KÖYÜ

Köyümüzün Sanal Ortamdaki Adresi...
Hoşgeldiniz, köylülerim :)
-KÖYÜMÜZÜN TARİHÇESİ-
Geredeye uzaklığı Gerede Ankara karayolunun Kazanlar ayrımı Zeynallar-Çalaman-Hasanlar Kalaç yoluyla 20 km.dir.
Diğer bir yol,Gerede-Karabük karayolu,Kabaklar-Sungurlar-Yağdaş-Gutça-Eymür-Kalaç yoluyla ikinci bir yolla ulaşılır burası ise 16 km.dir. Her iki yolda asfalt olup ulaşım gayet kolaydır.

Eski adı Oyuk Divanı' dır.Tarihi hakkında yazılı bir belge yoktur.Bu günkü camiinin yanındaki Kadıoğ...lu çeşmesi ve Sivrioğlu tepesinde bu gün yarım metre kadar temeli kalmış cuma camiisi olarak bilinen zamanında üç, dört köyün cuma namazını kıldığı yapılış tarihi bilinmeyen 1940'lı yıllara kadar kullanılan bir camisi ve Kösreli köyüne giden yol üzerinde Tereller mezarlığı olarak bilinen tarihi eserleri vardır.

Konya Selçukluları´nın V.hükümdarı II. Kılıçarslan ibni Mesud'un onbir şehzadesi vardı. Bunlardan Melik Nizamettin Argunu, Amasya havalisine vali olarak göndermişti. Bu zat Gerede ve Kastanmonu yolu ile Amasya'ya giderken bir müddet Gerede'de kalarak halkın kendisine biatlarını temin için o zamanın adetlerine göre münasip yerlerde toplantı mahalleri tayin ederek halkın toplanması için kös (büyükdavul) çaldırarak yer yer halkı toplamıştır. Sonradan bu toplantı yerlerine divan adı verilerek divan teşkilatı yapılmıştır. (1156-1192)
1950 li yıllara kadar ilk okulu Mukamlar,Hasanlar,Kösreli,Kalaç köylleri ile beraber kullanılıyordu. Halen Eğitim Öğretim Taşımalın sistemle yapılmaktadır.
Bütün bunlardan anlaşılıyor ki Çukurca köyünün olduğu yerde divan toplantısı yapılmış ve yeryüzü şekilleri çukur olduğundan Oyuk Divanı denmiş. Daha sonra Cumhuriyet döneminde Çukurca'ya çevrilmiştir.

Komşuları, Kalaç, Kösreli, Beşkonak, Mukamlar, Ertuğrul köyleridir. Geçimi tarım ve hayvancılıktır. Kösreli köyünü geçince bir mezrası (mandıra) vardır. Kösreli,Kavacık, Demirler yolu üzeride çam ve köknar ağaçlarının içine saklanmış çok güzel ve şirin birde yaylası vardır. Köye uzaklığı 10 km.dir.Kavacık, Demirler, Akcaşehir, Çalışlar, Beşkonak köylerinin yaylaları ile komşudur. Eskiden mart sonu nisan başı yaylaya çıkılır kar yağmaya yakına kadar kalınırdı. Bu gün köy nüfusunun çoğunun büyük şehirlere göçü nedeniyle ancak yılda bir haziranın birinci veya ikinci pazarnda yayla günü düzenlenir. Gurbete gidenleri büyük bölümü o günde buluşur. Kışları nüfus azdır yazın emeklilerin köye gelmesi ile kalabalıklaşır.
Sabit telefonu,su şebekesi birisi Sivrioğlu tepesinde biri yakınında orta mezarlık ve Kalaç köyü ile ortak (Kermeağacı) üç mezarlığı bir camiisi bir köy konağı vardır.

KAYNAK: HASAN ONUR
TEŞEKKÜRLER..