Varto Xasxase(Eyurdu) Köyü

Eryurdu köyünün,gerçek adı Zaza dilinde Xaşxaşe'dir (Haşhaş).Devlet politikası olarak isimlerin türkçeleştirilmesi uygulaması doğrultusunda 1950'li yıllarda bu ismi almıştır.

Köy,MS 1790-1800 yıllarında Dersim'den (Tunceli) göç eden Alevi Zaza kökenli Xormeçık (Hormek) aşireti tarafından kurulmuştur.Köyün kurucusu ve ilk yerleşeni Gulabi isimli biridir.

Köy Muş-Erzurum illeri sınırının geçtiği Bingöl dağlarının güney eteğinde 2.300 metre rakımda kurulu 2007 yılı itibarıyla 30 haneli bir köydür.Köyün arazisi su yatakları ile bölümmüş yüksek eğimli engebeli bir yapıdadır. Meşe ormanları geniş alanlar kaplamaktadır.

Köyde Xormeçık aşiretinin Alkıj,Osmanıj,Telkıj ve Kereşıj kabilelerine mensup aileler yaşamaktadır.Köyün dili Zazaki'dir.Tamamı alevi inancındadır.

Köyün kuzeyinde Bingol dağları,doğusunda Beşikkaya (Muska) köyü,güneyinde Çalıdere (Xuwarıke) köyü,batısında Dağcılar (Canesera) köyü vardır.

Bölgenin önemli ziyaret yerlerinden olan Xızır çeşmesi(Hızır) Eryurdu köyü ile Beşikkaya köyleri sınırındadır. Bingöl Dağının zirvelerinden birinde bulunan Çelkani ziyareti;Doğal güzelliği, kayalardan fışkıran soğuk suları ve muhteşem panoroması ile gerçekten güzeldir.