Refikler Çiftligi

Refikler Çiftliği Hakkında
2 yıl önce Fethiye’ye 25 km. uzaklıkta, bir vadinin dağa doğru yamacında, orman içinde yerleşim birimlerinden uzak, 10 dönüm arazide Şifalı Bitkiler ve Doğal Tarım yapmak ve de kolektif bir yaşam tasavvurunu gerçekleştirmek üzere başladık çalışmaya.
Tarıma elverişsiz hale gelmiş araziyi temizlemek, düzenlemek epeyce zamanımızı aldı. 2 yıllık süre içinde, düzenleme ve kalacak yerlerin inşası yanı sıra, 55 çeşit olmak üzere 400 ü aşkın ağaç diktik.100 çeşitten fazla 20.000 civarında şifalı bitki fidanı yetiştirdik, diktik. 30 çeşit üzeri de sebze – bakliyat benzeri yemek için yetiştiriyoruz. Önceden dikili 200 civarında genç zeytin ağacı da şimdilik zeytin ihtiyacımızı karşılıyor. Seneye zeytinyağımız da çıkacak görünüyor.
Kovanlarımız var, balımız oluyor, nar ekşisi, turunç ekşisi, turşular, zeytin salamurası, baharatlar, domates biber patlıcan kurusu, harnup pekmezi yapıyoruz. Kendi ürettiklerimiz yanı sıra doğadan da epeyce çeşit şifalı bitki topluyoruz. Bitki esansları çıkarıp kremler, yağlar yapıyoruz. Aynısefa, kantaron, kudret narı yağı vb.
Uğraşı çok. Çeşit çok. Hiçbir şeyden çok çok yapmıyoruz, kitlesel üretimden uzak duracağız. Doğal hayatı korumaya, kirletmemeye özen gösteriyoruz. Dağda yayılmış hayvan gübresi dışında hiçbir ‘’ organik ‘’ gübre ya da ilaç kullanmıyoruz.
Çok organize ve düzenli olmak, çok hesap kitapla uğraşmak istemiyoruz. Çok çalıştığımız zamanlar da oluyor, gevşek çalıştığımız zamanlarda. Yaşamı sadeleştirme ve basitleştirmeden yanayız. Kendine yeterliliği önemsiyor, yaptıklarımızın ‘’ zenginleşmenin’’ konusu haline gelmemesine dikkat ediyoruz. Bakkal kalalım, market olmayalım diyoruz.
Tanıdığa, tanıdığın tanıdığına, iki çift laf edebileceğimiz insanlara, doğrudan, bakkal defteri kadar hesap çapında kalacak bir alışveriş ilişkimiz olsun derdindeyiz.
Sürekli okuduğumuz, üzerine muhabbet ettiğimiz, geceleri muhabbete ve okumaya ayırdığımız bir ortamımız var.
Ortak alanı çoğaltan, zamanı yumuşatma ve yavaşlatma çabasında, silik ve kalıcı olmayan bir iş bölümü içerisinde, açıklığı ve sadeliği, zihinsel gelişkinliği önemseyen, hayal ettiği yaşamı ertelemeyi dışarıda bırakmaya çalışan bir seyrüsefer için buradayız.
Eşimiz, dostumuz, misafirimiz eksik olmuyor. Münzevi ve arınmacı bir yerde durmuyoruz. Yol arkadaşlarına ( refakate) ve misafire, muhabbete her zaman kapımız açık.