KAZAN KINIK KÖYÜ

kınık köyüyle bağlantısı olanlar herkesi bekliyoruz....

Kınık bir Oğuz boy adı olup Uçokların Denizhan koluna mensuptur. Alçak gönüllü, saygıdeğer ve herkesten aziz anlamına gelir. Selçukoğulları da bu boya bağlıdırKınık köyü nün adı,oğuz boylarından olan Çamlıdere bölgesinde uygarlık sürmüş ve o bölgede yerleşmiş olan Türk boylarından Üç ok boyundan gelmektedir.Tarih de 1530'lu yıllarda kınıközü olarak bir köy vardır.Bu köyün kalıntılarına halen rastlanmaktadır.Ancak şimdiki Kınık köyünün olduğu yer,yaklaşık olarak, 300 yıl önce Çamlıdere kazasını, Dört Konak köyünden göçmüş olan Hançer Hasan tarafından kurulmuş bir köy dür.Köyümüz diğer Anadolu köyleri gibi Çanakkale savaşında çok sayıda şehit vermiştir.Ayrıca Kore savaşında da 1 şehitimiz vardır.

Kınık köyünün gelenekleri de aynen kazan;kızılcahamam,çamlıdere yörelerine benzerlik göstermektedir. örf ve adetleride aynıdır. Köy odası kültürü halen devam eden nadir köylerimizden biridir. Bu nedenle köyümüzde 2 tane köy odası vardır. köyümüzün bir başka özelliğide çok misafiperverdir.Köyümüze hiç bir kimse aç kalmaz. Daha önce susuzluk hat safhada iken, 2008 yılında köy meydanına yeraltı suyu çıkartılarak, su sorunu da giderilmiştir.
Ankara iline 38 km, Kazan ilçesine 18 km uzaklıktadır.Rakımı 1000 olup,Ankara İstanbul otoban yolu ankara giriş çıkış gişelerine 5.km uzaklıktadır.Otobana giriş ve çıkış imkanı vardır.E5 karayoluna se 6.km mesafededir.Uyku dağının eteklerine kurulmuştur. Köyümüz girişinden geçen asfalt yoldan, E-5 Yoluna çıkmadan Evci,Feruzköy üzerinden Ayaş yoluna ulaşım imkanı vardır.,Ayrıca Kızılcıhamam köylerine de bu yoldan ulaşmak mümkündür. Köyümüzün araziye düz olup,köye ait ormanda meşe ağaçları mevcuttur.

TARİHİ TURİSTİK YERLERİ:Ayrıca köyümüzde Ankaranın en büyük mağaralarından birsi olan İnkaya mağarası mevcuttur.

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Buğday,arpa,ve kavun ekimi yapılmaktadır.Özellikle Kınık kavunu ün salmıştır. Son yıllarda köyün bağlarına bakım yapılması sonucu meyve ağaçları ve üzüm yetiştirilmeye başlanmıştır. Ayrıca köy arazilerinde yaklaşık 30 kilometrekarelik bir alanında yoğun olarak trona cevheri bulunmaktadır.Ayrıca 600 milyar tonluk “Bor Tuzu” bulunduğu,bunun yanında Ankara'nın Sincan ve Kazan ilçelerinde resmi olmayan rakamlarla 656 milyon tonluk yeni trona rezerv olduğu tespit edilmiştir.Bu iki rezerv dolayısıyla Türkiye, trona rezervi olarak dünyada ABD'den sonra ikinci sıradadır.Ancak bu paha biçilmez maden halen çıkartılmamıştır.