karakoçan mezra çelebiliyim diyenler buraya

karakoçan çelebi köyüne gönül bağı olanların buluşma noktası

ÇELEBİ KÖYÜ
Çelebi, Elazığ ilinin Karakoçan ilçesine bağlı bir köydür.
köy ismi karacaaslan soyundan gelen bir addır.

KÜLTÜR
Celebi köyü halkinin büyük cogunlugu maalesef kentlesmenin etkisiyle, büyük sehirlere göc etmistir. Fakat, köyün yaslilarinin olusturdugu cogunluk hala köylerinde ikamete, bununla beraber örf, adet geleneklerini büyük ölcüde devam etmektedirler.

COĞRAFYA
Elazığ iline 143 km, Karakoçan ilçesine 39 km uzaklıktadır.

YEMEKLERİ
Celebi köyünün kendine has bir cok yöresel yemekleri vardir. Bunlardan baska bir de 'köme' denen, icine kavurma, ceviz, bulgur, sogan katilarak yapilan bir börek cesiti de vardir.

Haricinde, sabahlari kahvalti sofralarinda cökelek, taze kaymak, taze yag ve taze yogurt mutlaka bulunmaktadir. Halkin cogunlugu, ekmeklerini sac uzerinde pisirerek yaparlar.

Mevsime, yörenin özelliklerine ve ürettiği ürünlere göre şekillenen yemek çeşitlerinin bir çoğu yalnızca Elazığ a hastır. Özellikle kırsal kesimde hatta şehirde bile yöreye özgü çok güzel ekmekler yapılır. Bu ekmeklerden en ünlüsü ve en lezzetlisi güz mevsiminde yapılan ve bütün bir kış hiç bozulmadan kalabilen tandır ekmeğidir.

Yemekler çoğunlukla yer sofralarında yenilir. Büyük başlamadan ve besmele çekilmeden yemeğe kaşık vurulmaz. Eskiden aile içinde bile kadın erkek ayrı ayrı sofraya otururdu. Günümüzde yabancı biri olmadıkça sofraya kadın ve erkekler birlikte otururlar.

Kış mevsimi için yapılan hazırlıkların başında taze meyve ve sebzelerin hemen hepsinin kurutulması gelir. Turşu ve salamura yapılır, şehriye ve erişte kesilir, kurut ve tarhana hazırlanır; tandır ekmeği yapılır; kavurma hazırlanır, orcik, pestil, tutunu yapılır.

Corbalardan tutmaçlı çorba, fasulye çorbası Celebi'de en çok pişirilen çorbalardır.

Kurut:

Çökeleğin kurutulmuşudur. Yeterince ayran bir tencereye bırakılır. Zaman içerisinde ayranın üzerinde oluşan su devamlı surette alınır. Dibe çöken yağ ve yoğurt tortuları tam bir macun katılığına ulaşınca ele alınarak bir patates büyüklüğünde iyice sıkıldıktan sonra temiz bir bez veya tahta üzerine dizilerek güneşte kurumaya terk edilir. Kış mevsiminde sert zeminli bir üsküre (kase) de sıcak su içerisinde bu kurutlar ezilir ve ayran olarak kullanılır. Ayrıca bu kuruttan çorba da yapılır. Özellikle ava meraklı aileler kuruttan bol bol yaparlar. Eskiden bir çok evde kurut ezme taşı vardı ve kurut bu taşlarda ezilirdi. Bunun ağaçtan yapılmış olanına tepir adı verilirdi.

Kurutlu Çorba: (germiya din)

Döğme haşlanır, soğuduktan sonra kurut ayranına karıştırılarak üzerine kızartılmış tereyağı, nane ve toz biber ilave edilerek servise hazır hale getirilir.

Lobik Çorbası:

Pamuk ve bostan tarlalarının civarına ekilen lobik, fasulye gibi olup küçük tanelidir. Bir tencerede önceden zifiri (soğaraç) yapılır, üzerine su ilave edilip kaynatılır. Lobik ve döğme temizce yıkanır, tencereye bırakılır, 1-2 kaynar geldikten sonra çorba servise hazır hale gelir
Yağlı ekmek (yufka ve saç ekmeği ile yapılır) fodula, zarafat, sırın, patila, gömme, taş ekmeği, peynirli ekmek ise ekmekle yapılan yemeklerin başında gelir.

Yağlı ekmek (yufka ve saç ekmeği ile yapılır) fodula, zarafat, sırın, patila, gömme, taş ekmeği, peynirli ekmek ise ekmekle yapılan yemeklerin başında gelir.

Sırın: (nane sire)

Taze yufka (yuha) ekmeği rulo haline getirilip 3 cm eninde parçalar haline getirilerek bir tepsiye dizilir. Tepsiye dizilen ekmeklerin kesik tarafı tepsiye dik gelecek şekilde ve sıkıca dizilmesine dikkat edilmelidir.

Üzerine daha önce hazırlanmış bolca sarımsaklı yoğurt dökülür ve eritilmiş tereyağı eklenerek hazırlanır.

İKLİM
Köyün iklimi, [[Türkiye'de karasal İklimi|karasal iklimi]] etki alanı içerisindedir.
NÜFUS
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 125
1997 136
EKONOMİ

Köyün ekonomisi [[tarım]] ve [[hayvancılık|hayvancılığa]] dayalıdır.

MUHTARLIK
Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır. 2009 yili itibariyla, su andaki Celebi Köyü muhtari: Mehmet AŞAM.dır.

ALTYAPI BİLGİLERİ
Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi yoktur ancak kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Ayrica kotan olarak adlandirilan karsi mahalleyi birbirine baglayan muhtesem de bir kopruleri vardir.