Genç Araklı Derneği

Trabzon’un doğusunda, merkeze 33 km uzaklıkta deniz ve yeşilin boylu boyunca uzandığı bir sahil kasabasıdır Araklı.

Binyıllar boyunca Doğu-Batı ticaretinin en canlı güzergâhı olan İpek Yolunun, Karadeniz’e ulaştığı toprakların üzerinde kurulmuş olması, ticari değerinin yanı sıra askeri ve jeostratejik değerlere sahip olması ilçedeki yerleşimin Trabzon’dan çok sonra olmadığını düşündürtmektedir.

150 yıllık bir tarihi geçmişi olan Araklı, Sürmene’ye bağlı bir bucak iken 27.02.1953 yılında ilçe olmuştur.

Araklımız bugün fabrikalarıyla, eğitim kurumlarıyla, yenilenen özel ve resmi kurumlarıyla ve genç nüfusuyla son dönemlerde hızla yükselişe geçerek Trabzon’un ikinci büyük ilçesi olmuştur.

İlçemiz, iklimi ve coğrafi yapısı gereği balıkçılık, arıcılık, fındık ve çay bahçeleriyle, insanına nimetlerini cömertçe sunmaktadır.

Tarihi ve turistik güzellikleriyle, cennet misali yaylalarıyla yaz mevsiminde, belirli günlerde şenlikler düzenlenmekte, çevre il ve ilçelerden yoğun katılımla, insanlar doğayla eğlenceyi birleştirmektedir.

İlçemizin yöresel tatları da meşhurdur. Araklı ekmeği, gorabisi, fındığı, çayı, lahanası, mısırı, peyniri, tereyağı değerli ellerde üretilir ve nefis lezzetlere dönüşür.

Doğu Karadeniz’de ‘’Saklı bir Cennet’’ olan ARAKLI’mıza Doğal güzelliklere hasret herkesi, misafirimiz olmaya davet ediyoruz.