GİRESUN PİRAZİZ GÜNEYKÖY

GİRESUN PİRAZİZ GÜNEYKÖY

Tarihi

Güney köy daha önceleri balçıklı köyü adı altında bir mahalleydi fakat daha sonraları ayrıldığında adını güneşin sabahları oraya doğduğundan dolayı adının güney köy olarak koymuşlar.halkıyla ve doğal güzelliğiyle harika bir köydür.

Mahalleler

. KOCADÜZ
. AŞİKLİ
• YUKARIKÖY
• KARAMEHMETLİ
• KÖSELİ
• HATUPLU
• KAVEYANI
• İSMEN
. VEYİSOGLU

Kültür

Köyün meşhur yemekleri başta galdırık vardır kara lahana çorbası,fasulye turşusu,ısırgan çorbası vs. gelenek ve görenekleri;köydeki dügünler 1 hafta yemekli,tamamen calgılı ve yöresel ezgiler taşıyan oyun havaları eşliginde yapılmaktadır.

Coğrafya

Giresun iline 38 km, Piraziz ilçesine 16 km uzaklıktadır.Yeryüzü şekilleri olarak derin vadiler ve dik kıyılar çok geniş yer kaplar. Yüksek kesimlerindeki bir kısım yayla düzlükleri hariç düzlük arazi azdır... Bitki örtüsü olarak 600 m. yüksekliğe kadar fındık, kızılağaç, kavak, kayın, karaağaç, kestane, kiraz, gürgen ve ceviz ağaçları bulunur. Eğrelti otu (Aşk Merdiveni), ısırgan, yonca, asma, orman gülü ve benzeri bitki türleri de yaygındır.

Yaylalar

Eskiden köy halkı hayvan otlatmak için yaylaya göç etmekteyken son yıllarda temiz dağ havası alarak dinlenmek ve çeşitli yayla şenliklerine katılarak eğlenmek için yaylaya çıkmaktadır. Geçmişte yaylaya sadece yürüyerek ulaşılırken, günümüzde ulaşım motorlu vasıtalarla sağlanmasıyla yaylalara üç-dört saatte gidilip gelinmektedir. Köy halkının çıktığı yaylalarda haziran, temmuz aylarında çeşitli şenlikler düzenlenmektedir.

-Yayla Şenlikleri ve Doğuşu-

Yayla şenliklerinin temelinde Doğu Karadeniz Bölgesi'nde yaygın bir gelenek olan "OTÇU GÖÇÜ" yatmaktadır. Mısırlar 20-30 cm büyüdüğünde aralarda sık biten kısımların 30-40 cm açılacak şekilde sökülmesine "SIK KAZMA", dibindeki otların ikinci kez temizlenmesine ve fındık bahçelerindeki otların tırpan ve oraklarla biçilmesine de "OT BİÇME" denilmektedir.
Bu işlerden iyice yorulan ve işleri biten Cenikliler'in (köy ve şehirde oturanlar) yorgunluklarını atmak ve eğlenmek için genellikle temmuz ayı içinde yaylalara yaptıkları toplu gezi ve ziyaretlerine "OTÇU GÖÇÜ" denir. Zaman olarak mısır otunun alınması ile fındık toplamaya başlama arasında kalan 15-20 günlük süredir. Genellikle Perşembe ve Cuma günü yaylaya götürülecek yiyecek ve giyecekler paketlenir, yola çıkılır. Geçmişin getirdiği örf-adet gereği yolculuk sırasında pınar başlarında oturulur, yemekler yenir, türküler söylenir, horon oynanır... Bu güzel geleneklerin kaybolmaya yüz tuttuğunun sezinlenmesi üzerine eski günlerin tekrar yaşanması amacıyla yayla şenlikleri düzenlenmeye başlanmış ve büyük ilgi görmüştür.
• SEMEN YAYLASI
• KARAGÖL YAYLASI

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir. köyümüzün iklimi 4 mevsimi insan ogluna yaşatır

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2009 336
2007 -
2000 604
1997 654

Ekonomi

Ekonomik yapı çoğunlukla fındık tarımına, hayvancılığa,arıcılık ve ormancılığa dayanır. Fındığın yanı sıra, halk kendi ihtiyacını karşılamak amacıyla mısır, sebze, meyve de yapmaktadır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

SEÇİLDİKLERİ YILLARA GÖRE KÖY MUHTARLARI:


2004 - AHMET AKSU
1999 - AHMET AKSU
1994 - KAHRAMAN AŞIK
1989 - AHMET GÜMÜŞ
1984 - AHMET GÜMÜŞ

Altyapı bilgileri

Köyde İlköğretim okulu vardır. Köyün İÇME SUYU ŞEBEKESİ vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve PTT ACENTESİ var. Sağlık ocağı yoktur ancak SAĞLIK EVİ bulunmaktadır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol ASFALT olup köyde mahalle yollarıda BETON yoldur. ELEKTRİK ve sabit TELEFON vardır.

Dış bağlantılar

PİRAZİZ merkez, ORDU içinden PİRAZİZ girişi ve BOZAT olmak üzere 3 bağlantı yolu bulunmaktadır. genel olarak asfalt kaplı olan yollar köy içinde beton olarak devam etmektedir.