Sivas Yıldızeli Ilıca Köyü

Sivas iline 57 km, Yıldızeli ilçesine 9 km uzaklıktadır. Köyde, ilköğretim okulu vardır ama faal değildir bu nedenle taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak Ptt Acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. 2000 yılı genel nüfus sayım sonuçlarına göre 95 kişilik nüfusa sahiptir.

Yıllara göre köy muhtarları:
2014 - Ali Akça
2009 - Akbay Ilıca
2004 - Turan Tok
1999 - Muammer Akça
1994 - Muammer Akça
1989 - Feyzullah Yaroğlu


Tüm bunlarla birlikte memba suyuna sahiptir. 2002 yılında yerinde ve laboratuarlarda yaptırılan analiz sonuçlarına göre suyun doğal sıcaklığı 20°C derecenin (35,5° C) üzerinde olduğu için, termal sular içerisinde sınıflandırıldığı, mikrobiyolojik, bakteriyolojik, kimyasal ve fiziksel açılardan temiz olduğu tespit edilmiştir. Bir dönem gazoz üretiminde kullanılan suyu, “Ilıca Gazozu” adıyla çevrede pazarlanmıştır...

Fiziksel ve kimyasal özelliklerinden dolayı banyo ve içme kürleri şeklinde tedavi amaçlı kullanılabileceği anlaşılmıştır. Florür içeriği nedeniyle florür noksanlığında ve özellikle çocuk, ergenlik çağı ve yaşlılıkta, diş çürüğü önlemlerinde günlük 1,5 mlg florür alımını geçmemek koşuluyla içme kürü şeklinde kullanımı uygundur. Hareket sistemi, kalp-damar sistemi hastalıkları, lokomotor sistem hastalıkları, sinir sistemi hastalıklarında da banyo kürü şeklinde kullanılabilir.

Şu an da üzerinde basit sistemle yapılmış banyolar mevcut olup, yapılacak yatırımlarla önemli bir kaplıca turizm merkezi olabilecek potansiyele sahiptir.

Kafkasya'dan göçeden Çerkezlerden oluşan Ilıca Köyünün ilk adı "Haupsihable" olup, bu isim buraya ilk yerleşen Haupsi sülalesinden gelmiştir. Fakat daha sonra köyde bulunan şifalı sudan dolayı isim "Ilıca" olarak değişmiştir. Köyde büyük oranda Kabartey boyu mevcut olup,gelenek ve görenekler olabildiğince yaşatılmaya çalışılmaktadır.

Köyümüzdeki Çerkez Sülaleleri:

Gate
Gem
Alma
Aji
Abuk
Dıseg
Haupsi
Hasanzug
Hemase
Huroma
Gasey
Ogard
Şeşen
Take