KASTAMONU - ARAÇ

E Y Y O L C U

Ayak bastığın bu topraklar;
Sırtında bebeğinin donmasına aldırmadan,
Mermiyi cepheye yetiştiren, eli öpülesi anaların,
Vatanın kurtuluşunda;
Nüfus ölçeğinde en çok şehit veren yiğitlerin
Ünlü şekerci ve pastacıları yetiştiren,
Yeşilin denizi, doğanın cenneti,
Yayla diyarı, şehitler otağı,
Tarihi ARAÇ ilçesidir.

**********************************************
ARAÇ'IN ANATOMİK DEĞERLENDİRMESİ

Anadolu'daki en eski yerlesim bölgelerinden biri olan Araç'in ,tarihi kaynaklarda adi ilk defa m.ö 1132 yilinda "timanidis" olarak geçmekte bu duruma göre de yaklasik 3000 yillik bir yerlesim geçmisine sahip bulunmaktadir. Buna 1866 yilinda belediye örgütünün kurulusunu, 1868 yilinda da bucak örgütünün ilçeye dönüsünü eklersek, ARAÇ'in ülkemizin en eski belediyelerinden ve yine en eski ilçelerinden biri oldugunu görürüz.
Karadenizle, iç bölgeler arasindaki ticari ve beseri baglari kuran kervanlarin isledigi önemli bir yol güzargahinda, önemli bir durak ve ugrak yeri olmasi, ilçeye "ARAÇ" adinin verilmesine neden olmustur.
Araç'li, devletine ülkesine ve yasalara bagli, düzene saygili, inkilaplara uyumu süratli, sosyal düsünce düzeyi yüksek bir vatandastir. Bu bagliligin en yakin örnegi Kurtulus Savasi'nda Araç'in nüfus bazinda en çok sehit veren ilçe olmasidir. Kastamonu kurtulus savasinda 1948sehitle Ankara ve Konya'dan sonra en çok sehit veren il konumundaydi. Verilen sehitlerin ilçelere göre dagilimi söyledir:
Merkez: 484;
Inebolu: 395;
Tosya: 310;
ARAÇ: 262;
Tasköprü: 234;
Küre: 147;
Cide: 116
...Iste bu tabloya bakildiginda Araç'in Kurtulus Savasi'inda nüfus bazinda en çok sehit veren ilçe oldugu görülebilmektedir.
Araç'ta kan davasi, toprak agaligi yoktur. Ilçe merkezinde ve köylerde hirsizlik yok denecek kadar azdir. Arastirmaci, yazar ve ozan Ihsan Ozanoglu'nun da dedigi gibi "Kanaatkardir, alaken mazbuttur, dayanikli ve sabirlidir.
Çagin kilik-kiyafetini, moda ve yasam biçimini, teknolojik düzeyini günlük olarak izleyen ve benimseyen çagdas bir yapidadir Araç'li.
Araç ekonomisinin esas omurgasini ormanlar olusturur. Fakat ormanlar gitgide azalmaktadir. Bununla birlikte tarim ve hayvancilik da gerilemektedir. Bu gerilemenin en önemli sebeplerinden biri "büyük sehirlere göç" nedeniyle olusan köy bosalmalari, nüfus azalmasidir. Toprak yetersizligi, ormanlarin giderek azalmasi bunun nedenlerindendir.
**********************************************
* Bu sitedeki fotoğraflar,yazılar ve bilgiler sahiplerine aitdir.