Giresun Bulancak Kayhan Köyü

Kayhan, Bulancak

Kayhan, Giresun ilinin Bulancak ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Kayhan Ahmetli köyünün bir mevkiisi iken daha sonra ayrılarak köy statüsünü almıştır.Kayhan ismi zamanında Efendizadeler tarafından takılan bir isimdir,bu ismin anlamıda Efendizadeler sülalesi Kayı boyundan geldiğinden bu mevkiiye bu ismi vermişlerdir.KAYIHAN sonradan KAYHAN olarak telafuz edilmeye başlanmıştır. odabaşogullarından ferhat başoğ lu 51 yıl muhtarlık yapmıştır -aralıksız- koy gırısındekı buyuk mezarlık odabasoglu hacı hasan tarafından vakfedılmıstır koyun ısmaıl basoglu muhtarlıgı zamanında ahmetlı koyunden ayrılarak resmı olarak koy oldugu bılınmektedır. Koyun adı daha onceden berı var olup koy oldugu zaman konulmamıstır.Kıran diye anılan bölgede Tellioglu mahallesı vardır.Cakmaklı bölgesı denılen bölgedede tellioğullarının aile mazarlıgı mevcuttur.
Bırıncı ve ıkıncı Dunya Savsına bır çok koyden katılımlar olmuştur.Bazı İstiklal Savaşı Madalyası gazilerimiz..10 fırka 4 alayda 1313 dogumlu gazi merhume Hüseyin TELLİ, 17 yaşında savaşa katılıp ,gümrü,ahıska, sarıkamış,Kazım Karabekır komutasında 10 yıl savaşda bulunmuş o buyuk kış mevsımınde askerlerimiz donarak şehit olmuştur. 2 yıl Gurcıstan Batumda esır duşmuş esir takasında bırlıgıne gerı donmuştur. Babası Erzurum Aşkalede Ömer TELLİ Ermenilerin nehire zehir dökmeleri nedenıyle aclıktan sevaletden bir tapur askerler su içmişler ve şehit düşmüş hala mazarı bilinmemektedir. Bu konuda araştırmalar devam etmektedir.Savaşa katılmayan diğer buyuklerımızde Karadenızde Topal osman aga ile Harşutda ruslarla savaşmış bölgeyi geri almışlardır.Hüseyin TELLİnin yakınları Çeteçilik yapmaya başlamış.Hüseyin TELLİ Bursa mudanyadan teskere alıp eve dondugunde annesı kendısını tanıyamamış benım oglum öldu savasda diyerek bır zaman oğlu olduguna ınanmamış erkek erkek ve kız kardesı kucukmus o zamanlar cok aclık varmıs kısaca tarihten sımdılık bukadar,

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur. fasulye dıblesı lahana sarması merulcancan mıhlaması sakarca kızartması galdırık tursusu ezeltere yogurtlaması pancar dıblesı pezık sırkelısı kıraz tursusu kavurması acumuk yemeğe çileklik çorbası hamsı boregı sısko tatlısı

Coğrafya

Giresun iline 28 km, Bulancak ilçesine 13 km uzaklıktadır. kayhan köyünde bulunan topcuoğlu mahallesinde, oluk yanı su kaynağı, suyu ile çok meşhurdur. Ayrıca kıran mahallede kuzuluk suyu ve salif suyunuda unutmamak gerekir.

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

> 2004 - İzzet Kaya
> 1999 - ferhat basoglu
> 1994 - ferhat basoglu
> 1989 - ferhat basoglu
> 1984 - ferhat basoglu

1953- 2004 ferhat basoglu

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar

(* Yerelnet, eski tarih kayıtları nufus ve tapu mudurluklerı)