kovanlık beldesi & bulancak

TARİHÇE
Kuruluşu çok eskilere dayanmaktadır.M.Ö 100. yıllarında kurulduğu tahmin edilmektedir.Kuruluş yerleri beldemizin kuzeyindeki bugünkü adı ile Lazgil tepesi,batısındaki Hendek ve Osmanguzu Tepeleri ile Kuzey batısındaki Dişlitaş tepelerinde kurulmuştur.Savunma amaçlı olarak tepelere kurulduğu buralardaki kalıntılardan anlaşılmaktadır. Lazgil tepesinde kerpiç,kiremit ve küp imal ettikleri tepedeki ocak ve fırın kalıntılarından anlaşılmaktadır.Beldemizin Batısındaki Hanut mevkinde kilise kalıntıları bulunmaktadır.Kalıntılar basit malzemeden yapıldığı için ayakta kalanı yoktur.
1204 yılında Giresun tamamen Rum hakimiyeti altındaydı.Bu yıllarda Ekserand adında bir rum tarafından Garye(köy) olarak kurulmuştur ve o zamanlarda adınıda bu rumdan almıştır.1397 yılında ilk defa müslümanların eline geçen Giresun ve bölgesi 1398 yıılnda Osmanlı topraklarına katılır.1404 yılında Trabzon rum imparatorluğuna bağlanır. Fatih Sultan Mehmet'in İstanbul'u fethinden sonra bölgeye Türk akını başlar.1461 Yılından sonra bölge tamamen Müslüman Türk hakimiyetine geçer.Kesin tarihi bilinmemekle beraber bu yıllarda Kovanlık'a ilk gelen ve yerleşen Türk Trabzon'un Sürmene ilçesi Köprübaşı köyünden(şimdi ilçe) Horozluoğullarından iki kardeşin yerleştiği bilinmektedir,zamanla gelişen köy çevrenin merkezi olmuştur.
Horozluoğullarından Mantı Bey'e( Esas ismi Mahmut)Trabzon Hükümeti tarafından Derebeylik ünvanı verilir ve ve dere içindeki köylerden sorumlu olur.Bu arada Ekserand olan ismi Ekserverdi(askerverdi) olarak değiştilir.Köy zamanla tepelerden düze iner.1913 Yılında köyün ismi Kovanlık olarak değiştirilir.1958 yılında Nahiye olur.1990 Yılında çıkan bir yasa gereği nahiye kaldırılır.20 haziran 1995 yılında alınan kararla belde olur.24 aralık 1995 yılında yapılan ara seçimle ilk başkanın seçer.
Beldemiz Merkez,soğuksu ve Düz mahalle olarak 3 Mahalleye ayrılır.2008 Yılında komşu Köyümüz olan sofullu ve 2011 yılına ahurlu köyünde yapılan referandumlar sonucunda alınan kararla sofullu köyü ve ahurlu köyü de beldemiz sınırları içine alınarak Sofullu ve ahurlu Mahallesi ismini almıştır.
beldemiz belediye başkanları Sırasıyla
1995-1999: Mustafa MEHNİYAR
1999-2004: Mustafa MEHNİYAR
2004-2009: Mehmet KÜÇÜK
2009 Seçimi itibarı ile Mevcut Belediye başkanı Mehmet KÜÇÜK'tür

COĞRAFİ OLARAK:
Giresun iline 52 km, Bulancak ilçesine 34 km uzaklıktadır. Beldemizin sınırları ,Elmalı ,Yeşiltepe Paşakonağı yaylası,ve güzelyurt köyü sınırları ile çevrilidir.Bitki örtüsü yer yer değişmekle beraber Fındık Meşe , Gürgen , Ladin, Şimşir, Yeykın, Çınar ve Çam ormanları görülmektedir.İklimi Klasik Karadeniz iklimidir. Her mevsim bol yağış alır.Konum bakımından merkezi Pazarsuyu deresinin Yanına kurulmuş Yeşiller içinde şirin bir beldedir
.
EKONOMİK VE SOSYAL YAPI:
Fındık halkın büyük kısmının geçim kaynağıdır .Hayvancılık küçük çapta tarım ve arılıcıkta yapılmaktadır.Beldemiz nüfus olarak inişli çıkışlı bir grafik izlemektedir.Son yapılan nüfus sayımına göre beldemiz nufusu 2338 dir.Sanayinin olmayışı,tarımsal alanın ve iklimin elverişli olmaması sebebiye beldemiz yoğun göç vermiştir.1960 yıllarda başlayan göçler günümüzde dahi devam etmektedir.İstanbul,Sakarya,Kocaeli ve Bursa beldemizin yoğun Göç verdiği illerdir
YAYLACILIK
Beldemizde yaylacılık çok gelişmiştir. Eskiden bölge halkı hayvan otlatmak için yaylaya göç etmekte iken son yıllarda bunun yanı sıra yayla turizmine bağlı olarak temiz dağ havası alarak dinlenmek ve çeşitli yayla şenliklerine katılmak,eğlenmek için yaylaya çıkılmaktadır. Önceden yaylaya yürüyerek gidilirken;ulaşımın sağlanması ve yolların yapılması ile araçlarla gidilmeye başlanmıştır. Yaylalarımız : Karagöl dağı eteklerinde kurulan Elmalı obası yaylası, Daşağal yaylası ,Paşakonağı yaylası,Naldaşı yaylası ve Çukuroba Yaylası dır.

YEMEK KÜLTÜRÜ
Yemekleri : Kara lahana , Darı ekmeği, Yağalaş , Pincon, Galdirik,Çalı Çileği, Mendek, Sakarca, Sırgan , Merolcan , Orman ve bahce Mantarı, Turşu , Mısır ve Fındığı ile meşhurdur.

GENEL BİLGİLER
Su ihtiyacı doğal kaynak suyundan giderilmektedir. Beldemizin Merkezinde içme suyu şebekesi mevcuttur.Alt yapı çalışmaları yapılmıştır..Ptt şubesi ,Tarımsal kredi kooperatifi şubesi, Sağlık ocağı Jandarma Karakolu,Çok Programlı lise,İlköğretim okulu vardır Okulumuz 1958 yılında 2 derslik ve 1 salonla eğitim ve öğretime başlayan Kovanlık İlkokulu öğrenci saysının artması üzerine salon bölünerek küçük bir sınıf yapılmış 3 derslik olarak eğitim öğretime devam etmiştir. 1958 yılında okula 3 basamaklı merdivenle çıkılırken, 1965 yılında selin getirdiği kumlar 3 basamağı yok etmiştir. 1993 yılına kadar ikili öğretim yapılırken, 1993 yılından itibaren çevreden binalar kiralanarak normal eğitim ve öğretime geçilmiştir. 1975 yılında köylüler tarafından muhtarlık binası olarak yapılan binada Kovanlık Ortaokulu açılmış ve her iki okulda birbirinden bağımsız olarak 1997 yılı şubat ayında iki okul eğitim öğretime kendi binalarında devam etmek üzere KOVANLIK İLKÖĞRETİM OKULU adını almıştır.10 Mart 1994 tarihinde bugünkü binanın temeli atılmış ve 1997 yılı eylül ayında yeni binada eğitim öğretime başlanmıştır.Okul müdürlüğüne 21.04.1998 tarihinde H. Feridun DOĞUTÜRK atanmış olup 30 Ekim 2007 yılında emekli olana kadar görevine devam etmiştir. O tarihten sonra 30 Ekim 2007 tarihinden itibaren göreve Ali Kemal AKTAŞ atanmış olup halen bu görevi devam ettirmektedir.Beldemizin Düz mahalle,merkez (kazıklı)mahalle,sofullu mahallelerinde ilkokul 5. sınıfa kadar hizmet veren okullarımız varken taşımalı sisteme geçildikten sonra iptal edilmiştir.Ahurlu mahallemizde 1995 / 1996 eğitim öğretim yılında beş derslikli ilkokul bulunmaktayken devlet-vatandaş işbirliği ile işçiliği köye ait olarak 1996 / 1997 eğitim öğretim yılında bir bina inşa edilerek ilkokul bölümü ile birleştirilip ilköğretim okuluna dönüştürülmüştür.
Beldemizde merkezle mahalleler arasında beton yol çalışmaları vardır bir kısma tamamlanmış bir kısmıda devam etmektedir. Beldemizin ilçe ile bağlantı yolu Kovanlık-Bulancak arası asfalt olup birçok çevre köyün geçiş güzergahı üzerinde bulunur. Buda beldemize hem ekonomik hemde sosyal olarak büyük bir avantaj sağlamaktadır.

KAYNAK: Giresun belediyesi Kültür Hizmetleri Panosu,Giresun Tarihi

Yöremiz yaşlılarına ve sevgili dayım Lütfi DEMİR 'e elindeki kaynakları bizlerle paşlaştığı için teşekkür ederim.