KUZGUN KÖYÜ (ANDIRIN/KAHRAMANMARAŞ)

Kuzgun Köyü Andırın - Kuzgun Köyü resimleri - Kuzgun Köyü hakkında - Kuzgun Köyü Tanıtımı Kahramanmaraş

İlçe: ANDIRIN - İl: KAHRAMANMARAŞ

Köy Muhtarı:

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Kuzgun, Kahramanmaraş ilinin Andırın ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi
Köyün Eski adı Mollamehmetli olup Cumhuriyetle birlikte Kuzgun olarak isim degiştirilmiştir. Köyün köklü aileleri; Paşalar(mehmet oğlu mehmet ilk beş aileden 1 sıradaki 1 şahıs andırının kurtuluşunda ilk beş kişiden biride mehmet oğlu paşa ahmet olarak bilinir,Karalıoğulları, Gücükler(Yaşarlar), Afakıoğulları, Denizoğulları Karabeyazıtoğulları, Saraçoğulları Kabagıloğulları, Doburoğulları (ERDEMOĞULLARI)... Kuzgun adını rivayetlere göre; şimdiki kuzgun pınarının bulundugu yerde kuzgun kayası mevcuttur. Bu kayada geçmişte Kuzgun kuşlarının barındığı (leş gargası kuş türü) söylenmektedir. bu nedenle kuzgun adını almıştır. Başka bir rivayete göre kuzgun pınarının bulundugu bölgede bir savay olmuş cesetleri gömecek erişkin kimse kalmadıgından cesetler ortada kalmış, kuzgun kartallar bu cesetleri günlerce yemiş, kuzgun pınarından sulanıp, kuzgun kayasında barınmışlardır. Her iki riveyete göre köyün adının kuzgun kuşundan aldığı anlaşılmaktadır. Geçmişte hıristiyan dinine mensup insanların yaşadığı söylenmektedir.

Kültür

Köyün okuma yazma oranı %95 seviyesinde olup ilköğetim son 50 yılda %100 seviyesindedir.Orta ögetim %70-75 seviyesinde olup Lise mezunu 200 ün üzerinde işsiz genç vardır. Öğretmen, sağlık memuru, gardiyan, din görevlisi,subay,astsubay,uzman çavuş,polis, işci, doktor ve diger kamu ve özel sektör grubunda çalışan yetişmiş şahsiyetler vardır.(Örnegin; bir ailede 6-7 devlet memuru vardır.)

Köyün ; dügün törenleri davullu zurnalı olup, (kaba,pekmez,Adana çiftetellisi serçe oyunu.malatya.kırıkan. vs.) oyunları başta gelir. görenek ve [[yemek|yemekleri;İçli köfte Dügünlerde;dügün yahnisi,bulgur pilavı, döğme pilavı, Kabak çiçegi dolması yaprak sarması katıklı (ayranlı) çorba tandır kömbesi, soba kömbesi, kuş böregi tirşik, geleneksel yemeklerindendir.

Habersiz komşuya misafirlige (lafa) gitmek veya birinin oğlunun gurbetten geldiginde habersiz gözün aydına gitmek, habersizce gelen misafire son derece itinalı davranmak ve o misafiri hiç görmemiş gibi cana yakın davranmak, tarhana ve fıstık ikrametmek kültürün bir parçasıdır.


Coğrafya

Kahramanmaraş iline 110 km, Andırın ilçesine 36 km Kadirli ilçesine 45 km. uzaklıktadır. yolu toprak ve stabilizedir Andırından Kuzgun Köyüne iki ayrı yoldan ulaşım vardır.Andırı Çatak ayrımı Bogazören köyünden ve Yeşilova Beşbucak Köyleri yolundan ulaşılır.Köyün geçim kaynaklarının başında ormancılık ve tarım işciligi gelmektedir. Köydeki 135 hane bulunmakta olup, 100 ün üzerinde traktör sahibi olanlar vardır.Köyün ve Çevre köylerin (Boynuyogunlu-Somaklı) köylerinin dolmuşları ile birlikte Kadirli-Andırın ve Düziçine dolmuşla ulaşmak mümkündür. Köy nüfusunun %45 i köy dışında yaşamakta olup bayramlarda köyde özlemler giderilir. Köy dışında hemen her haneden bir veya daha fazla kişi vardır.Köyde düzenli bir gelir yoktur manzarası havası ormanı ile emeklilik sonrasında yaşamak için idal bir yerdir. Kuzgun ve Kızılcaova yaylasıyla geçmişte binleri barındırmıştır. Son yıllarda yaylacılık tamamen yok olmaya yüz tutmuştur. TARIM:Köyde arpa, buday, mısır, fiğ, yerfıstığı, pamuk,(çamlık,Muratlar ve Karalıuşafı Mah.lelerinde) Sebzeler; Domates biber, patlıcan, fasulye,kabak, salatalık, yeşilliklerin her türlüsü, sogan, patates gibi zebzeler yetiştirilir. ama ticari olarak degerlendirilmemektedir. Erik, elma, armut, kiraz,incir, kaysı, şeftali gibi meyvelerde yetişmektedir.2008 yılında meydane gelen heylanda 10 aile evsiz barksız ve perişan olarak yaşamını sürdürüyor Su kaynaklarının yetersizligi nedeniyle sulu tarım yapılamamaktadır. Köyün su kaynakları içme suyu ihtiyacını tam olarak karşılayamamaktadır.

İklim

Köyün iklimi, kışın kar yağşı almakta olup, yıllara göre ortalama 50-80 cm kar kalınlığına ulaştığı görülmüştür. Türkiye'de Akdeniz İklimi| Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Kışlar ılık ve yağışlı, yazlar sıcak ve kurak geçmektedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 647
2000 595
1997 526

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım; arpa, buday, fiğ az miktarda yer fıstığı yetiştirilmektedir. Orman ve Tarım işciligi köyün başlıca geçim kaynağıdır. son yıllarda hayvancılık orman arazilerinin ıslah çalışmaları kapsamına alındığından hayvancılık yok denecek seviyeye gelmiştir. Köyün geçim kaynaklarının başında Diger illerde ve ilçelerde (İstanbul,K.Maraş Kadirli vs.) çalışan aile fertlerinin katkıları ile yaşam devam etmektedir. Köye ait orman köylüsünü kalkındırma kooperatifi 1990 yılında kurulmuştur.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:
Seçim Yılı Muhtar
2004 Kenan KARALI
1999 AHMET ELA
1994 MEHMET KARALI
1989 Mehmet KARALI
1984 Ahmet ELA

Altyapı bilgileri

Köyde 3 İlköğretim okulu vardır.6,7,ve 8 nci sınıflar Kızık köyüne taşımalı eğitim yapılmaktadır. Köyün [[içme suyu şebekesi Kuzgun pınarından 1976 yılında yapılmıştır. Çamlık, Muratlar ve Karalıuşağı Mahallelerinde vardır.Soğucak Mahallesinde köy çeşmesinden sağlanmaktadır.Temmuz 2009 yılı ititbarı ile saglıklı içme suyuna kavuşma çalışmalarına delet desdekli olarak başlanmıştır.]] ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve Sağlık evi yoktur. Enjeksiyon yapabilecek bir ebe veya hemşiresi dahi yoktur. ( Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol stabilize toprak yol olup kışın yağmur-çamur ve kar nedeniyle kapandığı zamanlar olmaktadır.Köyde elektirik vardır. Sabit telefonve GSM şebekelerinin tümü çalışmaktadır. Ulusal ve yeren olmak üzere 120-125 TV kanalının yayınları ve 100 yakın radyo kanalı dinlenmektedir.