Kaynaşlı MYO - Lastik ve Plastik Teknolojisi Bölümü

T.C.
DÜZCE ÜNİVERSİTESİ
KAYNASLI MESLEK YÜKSEKOKULU
LASTİK VE PLASTİK TEKNOLOJİSİ PROGRAMI

LASTİK VE PLASTİK TEKNİKERİNİN GÖREVİ

Kimya ve Makine Mühendislerinin gözetiminde, otomobil, bisiklet ve uçak lastikleriyle çamurluk taşıt içi döşeme lastikleri v.b… Sanayide ve günlük yaşamda kullanılan her türlü lastik ve plastik üretimi ve şekillendirilmesi faaliyetlerinde etkin görevde bulunan kişidir.

MESLEĞİN GETİRDİĞİ ÖZELLİKLER

Lastik ve Plastik Teknikeri olmak isteyenleri; Kimya ve fizik bilimlerine ilgi duyan, el, göz ve ayaklarını eşgüdüm halinde kullanabilen, renkleri ayırt edebilen, yönergeleri kavrayıp uygulayabilen, ayrıntıları algılayabilen, dikkatli, bedence güçlü ve dayanıklı, başkaları ile iş birliği yapabilen kimseler olmaları gerekir.
El ve ayaklarda ciddi sakatlıklar, ileri derecede görme ve işitme kaybı, mesleği yürütmeyi engelleyen uyumlardır.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Otomotiv sanayi ülkemizde en gelişmiş 3 sektör içerisinde yer almaktadır. Lastik ve Plastik Teknikerleri; Otomotiv sanayisinde taşıt ve uçak lastikleri, çamurluk lastikleri, taşıt iç döşeme lastikleri, lastik ve kauçuk ayakkabı, kayış, hortum gibi lastik ile plastik mamuller imali üzerine çalışan fabrika ve atölyelerde iş bulabilmektedirler. Özellikle otomotiv sanayisindeki gelişmeler, ülkemizdeki motorlu taşıt sayısındaki artış ve eğitim yerlerinin sınırlı olması, mesleğe talebi arttırmaktadır. Lastik ve plastik teknikerlerinin çalışma alanları oldukça geniştir.

MESLEKTE İLERLEME

“Lastik ve Plastik Teknolojisi” Ön lisans programını başarı ile bitirenler ÖSYM tarafından
yapılan Dikey Geçiş Sınav’ında başarılı oldukları takdirde;
1-Fen Edebiyat Fakültesi “Kimya Bölümü”
2-Mühendislik Fakültesi “Kimya Mühendisliği”
3-Mühendislik Fakültesi “İmalat Mühendisliği”
Lisans Programına dikey geçiş yapabilirler.