TRABZON MAÇKA MATARACI KÖYÜ

Trabzon-Erzurum karayolunun 24. km’ sinde kurulu köy,Maçka ilçesine bağlı olup,ilçe merkezine 3 km. uzaklıktadır.

Maçka Vadisi’nin her iki tarafına da uzanan bir alana yayılan köy , tipik Karadeniz yerleşimine bir örnektir. Arazinin engebeli olması nedeni ile yerleşim oldukça dağınıktır ve bu dağınıklık köyün altı mahalleye bölünmesine neden olmuştur. Bu mahalleler; Çarşı Mah., Orta Mah.(Mesehor) , Alt Mah.(Kadahor) , Çamlık Mah.(Hoze) , Kirazlı Mah.(Mancendoz) , İncirli Mah.(Kozma)’dan oluşmaktadır. Maçka Deresi(Değirmendere) ile Trabzon-Erzurum karayolu , çarşının içinden geçmekte olup ,köyü kuzey yamaç ve güney yamaç olmak üzere ikiye ayırmaktadır. Zaferli ve Kirazlı mahalleleri güney yamaçta olup , diğer mahalleler kuzeydedir.Kuzey yamaçlarda ,Vaza , Haliya , Haya ve Çayırlar diye adlandırılan mezerelikler(yaylak) vardır. Bu bölgeler hayvancılık ile uğraşan köylülerimiz tarafından hala kullanılmaktadır.

Köyümüzün kuzey yamacında, Gayretli(Hozari) , Hizarlı(Hozari) , Sevinç(Soldoy)Köyü , Kaynarca(Limli) , güney yamacında, Zaferli(Zefri) , Akmescit(Zanoy) , Oğulağaç(Kodril) köyleri bulunmaktadır.

Köyümüzün başlıca geçim kaynakları , fındık , tütün ve hayvancılıktır. Her bölgede olduğu gibi köyümüzde de ekilir alan oldukça kısıtlıdır. Var olan ekili alanlarda başta mısır olmak üzere,tütün,fasulye,patates,arpa gibi bitkiler yetiştirilmekte olup,tütün hariç diğerleri köylünün ihtiyacını karşılamaya yöneliktir. Son yıllarda kivi yetiştiriciliği köyde artmakla beraber henüz ekonomik anlamda kazanç sağlayacak seviyede değildir.

Köyümüz zengin bitki örtüsü ile kaplı ormanlara sahiptir. Orman örtüsünü genelde kara çam(ladin), gürgen(kayın),kızılağaç,pelit(meşe)’den oluşmaktadır. Böyle olmakla beraber yaban fındığı ve orman gülü diye tabir edilen yöresel ismi ile komar ve sifin ağaçları da yoğun olarak bulunmaktadır. Sıcak iklim meyveleri dışında(muz vs.)her türlü meyve yetişmektedir.
Köyümüzde eğitim seviyesi oldukça yüksek olup , okur yazar olmayan yok denecek kadar azdır. Köyümüzün iki tane okulu olmak ile birlikte halen her ikisi de , öğrenci sayısındaki yetersizlikten dolayı kullanım dışıdır. Köyümüzdeki öğrenciler Maçka’daki okullarda eğitimlerini sürdürmektedirler.

Köyümüzde 2 cami ve 2 mescit bulunmaktadır. Orta Mahalle(Mesohor) Cami inşa tarihi itibarı ile bölgedeki eski yapılardandır.

Köyümüzü ortadan ikiye bölen Değirmendere üzerinde yeni köprüler inşa edilmekle beraber, inşa tarihi bilinmeyen KARA KÖPRÜ tarihe tanıklık eden yapısı ile ayakta durmaktadır.

İlçe: MAÇKA

İl : TRABZON


Köy Muhtarı: Yılmaz ÖZTÜRK


Muhtarlık Erişim Bilgileri:


Demografik Bilgiler:

Nüfusu:


2000 Yilinda 469 kisi


İle Uzaklığı: 23 km


İlçeye Uzaklığı: 5 km


Ptt acenteligi var Saglik Ocagi var

Mataracı Köyü Trabzon İli'nin Maçka İlçesi'ne bağlı bir köy olup 41.419998 enlemi ve 27.360001 boylamı koordinatlarında yer almaktadir