Nesher city

נשר היא עיר במפרץ חיפה במיצר בין עמק זבולון ומורדות הכרמל והיא ממוקמת מוניציפלית דרומית-מזרחית לחיפה. נשר ממוקמת על כביש 752 (שהופך לדרך בר יהודה), ובסמוך לכביש 75 (צומת יגור),
ושייכת למחוז חיפה. ראשיתה בשכונת מגורים קטנה בשם נשר שנוסדה בשנת 1925, ובשנת 1954 צורפו אליה שכונת בן דור והיישוב תל-חנן.
היישוב נשר הוכרז כעיר בשנת 1995 במעמד ראש הממשלה דאז, יצחק רבין ז"ל.
נשר הוקמה כשכונת מגורים לפועלי מפעל המלט שהוקם שהוקם בשם "נשר מפעלי מלט - ישראליים", בשנת 1925 היישוב נקרא על שמו של מפעל המלט, שבעצמו קרוי של שם הנשרים שהיו נפוצים בסביבה.
הסיבה העיקרית להקמתו של המפעל במיקומו הייתה כמויות מחצבי הסיד שנחצבו במעלה ההר.

מקורה של העיירה נשר הוא בשכונת צריפים שהוקמה על ידי הפועלים במפעל המלט, שעבורם לא הוקמו מגורים קרובים, כמו לעובדים הבכירים במפעל. עם הקמת המדינה ה-1948 ומלחמת העצמאות,
התתרוקנו הכפרים הסמוכים בלאד א-שייח' וחוואסה. את הבתים הנטושים יישבו עולים ופועלים יהודים מהאזור. בימינו נקראות שכונות אלו תל-חנן ובן דור, על שמותיהם של לוחמי ההגנה חנן זלינגר וחיים בן דור, שנהרגו בקרבות באזור.

לפי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס), נכון ליוני 2009, יש בנשר 21,500 תושבים והאוכלוסיה בעיר גדלה בקצב גידול שנתי של 1.2%.
כמו כן, נכון לדצמבר 2007, העיר דורגה במקום ה-7 מתוך 10 בדירוג החברתי-כלכלי. אחוז הזכאים לתעודת בגרות מבין תלמידי כיתות י"ב בשנת הלימודים תשס"ז היה 67.8% וממוצע השכר לשכירים בשנת 2006 היה 5,907 ש"ח.
שכונות
תל חנן
גבעת עמוס
נשר
רמות יצחק
גבעת נשר
בן דור
אורן הכרמל


סמל העיר
הסמל עוצה על ידי דוד הולווד ואושר בישיבת המועצה המקומית באוקטובר 1962.
הסמל כולל מספר מרכיבים:
הנשר מסמל את שם העיר, ומפעל המלט שהיה קיים בה
ארבע גבעות מסמלות את הנוף ההרי ואת ארבע השכונות המקוריות שהרכיבו את היישוב: בן דור, תל חנן, נשר וגבעת נשר
המפעל והארובה מסמלים את היסוד התעשייתי עליו הוקם היישוב
העץ מסמל את גדילתו וצמיחתו של היישובראשי מועצת נשר
ראשי מועצת/עיריית נשר משנת הקמת המועצה המקומית ועד היום:
שנת פעילות
ראש המועצה / ראש העיר
1952-1957
יהודה שומרוני
1957-1972
יצחק רוט
1972-1977
ישראל קלטרג
1977-1978
ישראל קולס
1978-1989
שמואל ריניש
1989-עד היום
דוד עמר
התפתחות היישוב
העירייה פועלת באופן מתמיד לממש את הפוטנציאל הרב הטמון ביישוב באמצעות פיתוח פרויקטים כלכליים עתידיים בנשר.
באמצעות פרויקטים אלו העיר תוכל להגדיל את מקומות התעסוקה בעיר ואת הכנסותיה.

פרויקטים שהסתיימו
מתחם יוניברס - מתחם יוניברס הוקם בעיר על דרך בר יהודה וקלט רשתות מסחר רבות וביניהן: מגה בול, ארומה, הום סנטר, שקם אלקטריק, מחסני חשמל, פוקס, TNT, תמנון, בסט ביי ועוד.
קאנטרי קלאב עירוני - בקרוב יחל לפעול כניסה המזרחית ליישוב קאנטרי קלאב מפואר המשתרע על שטח של כ-60 שונם. הקאנטרי יכלול בריכות שחיה מקורוצ וחיצוניוצ, מגרשי טניס, חדר כושר וספא.
איצטדיון עירוני - הושלמה בנייתו של האיצטדיון העירוני של נשר בעלות של כ-30 מיליון ש"ח והוא כולל מגרש כדורגל ברמה אירופית, מגרשי אימונים וטריבונות לכ-4000 צופים (יש לציין כי את בית הספר לכדורגל מנהל ומאמן אייל ברקוביץ')

פרויקטים בפיתוח
פארק ההייטק נשר - בקרוב יחל שווק הקרקעות, לאחר שאושרה התכנית, לבניית פארק התעשייה על שטח של כ-300 דונם. הפארק יתבסס על תשתיות מודרניות ופיתוח סביבתי נרחב, יספק אלפי מקומות עבודה למהנדסים, טכנאים, אנשי שירות וכיו"ב.
פיתוח איזור התעשייה הצפוני - בסמוך למפעל מלט נשר הוכשרה תוכנית להקמת איזור תעשייה שוקק אשר ישתרע על שטח של אלפי מטרים בנויים ויצור רצף מבנים מסחריים לאורך דרך בר יהודה.
פרוייקט "פינוי בינוי" בשכונת בן דור - אושרה התכנית לשינוי פניה של השכונה והשבחתה ע"י הריסת מבנים ישנים והקמת מבנים גדולים ומודרנים אשר יביאו לקליטת תושבים חדשים בעיר ולהעלאת ערך הדירות. בפרוייקט יושקעו כ-100,000,000 דולר.
כפר נופש בפארק הכרמל - העירייה התחילה בתכנון הקמת כפר נופש על חורבות מחצבת חרייבה שבפארק הכרמל אשר יכלול חדרי אירוח, מסעדות ומתקני נופש וקיט. הכפר ישמש מרכז לתיירות הפנים בפארק הכרמל והסביבה.
פארק אגמים - על השטח הבלתי מנוצל של אגמי המים הסמוכים למפעל המלט נשר מתוכנן אתר ספורט ימי, קיט ונופש אשר יכלול מתקני שעשועי מים, מסעדות ואטרקציות.
אתר הרכבל - חידוש תשתית הרכבל ששימש בעבר את מפעל המלט נשר אשר תהווה אטרקציה תיירותית ותחבר בין אתר הנופש המתוכנן ופארק אגמים.