Taksim'den Elini Çek

Taksim’in Yok Edilmesini Engellemek İçin FOTOĞRAFÇI İNİSİYATİFİ:
TAKSİM’DEN ELİNİ ÇEK!

Tarihe bir kayıt da biz düşelim: Taksim, İstanbul halkının isteği dışında dönüştürülüyor. Taksim Meydanı, “yayalaştırma” iddiasıyla turizme peşkeş çekiliyor. Şehrin ruhuna aykırı düzenleme planları, ağaçlarıyla beraber Taksim’i katlediyor.

Belki geç kaldık durdurmak için ama belki de hiçbir şey için geç değil.

Taksim’i, Gezi Parkı’nı katledenleri unutturmamak amacıyla, pek çok şeyle beraber bir gün bunun da hesabının sorulacağı umuduyla, yaşadığımız şehrin kalbini gelin hep birlikte fotoğraflayalım, sergileyelim; fotoğraflarımızla hızarları, iş makinelerini, rantçı sansarları engelleyelim. Hiç değilse bu kadarını yapabiliriz.

Yüzlerce ağacın hayatını kurtarma ihtimalimiz hâlâ var. Bu aynı zamanda, ağaçların altında yarım yüzyıldır soluklanan insanların son gölgeliklerini kurtarma ihtimali…

Biz fotoğrafçılar, her zamankinden daha kalabalık bir biçimde, bulduğumuz her fırsatta Taksim’in, Gezi Parkı’nın fotoğraflarını çekmeye başlıyoruz. Fotoğraflarımızı, her fırsatı değerlendirerek bu katliamı engelleme umuduyla görünür kılarak, itirazımızı dile getirmeye başlıyoruz.

Gecesiyle, gündüzüyle; yazıyla, kışıyla; hayvanıyla, insanıyla; ağaçlarıyla, taşlarıyla; 1 Mayıslar’ıyla, gösterileriyle; çay bahçeleriyle, banklarıyla; otobüsleriyle, taksileriyle bir bütünün tüm parçalarını fotoğraflarda bir araya getirmek için hemen meydana koşmaya çağırıyoruz hepinizi.

Çektiğimiz fotoğrafları, bu saldırıya “dur!” demek için çaba sarf eden Taksim Dayanışması’na destek vermek adına da kullanacağız; bu cinayetin henüz farkına varmamış olanların dikkatini çekmek için de…

Fotoğraf dosyalarınızı şu biçimde yollayın bize:
- Elden teslim yapılabileceği gibi, [email protected] adresine de yollanabilir.