Yozgat Yerköy Köycü Köyü

Yerköy Köycü Köyü
Köycü, Yozgat ilinin Yerköy ilçesine bağlı bir köydür.
Tarihi Köy Akdağ dan gelen halil ibrahimkoca aşireti ile Çiçekdağ Arif agadan gelen Arifogulları tarafından 200 yıl önce kurulmuştur.ayrıca araplıdan gelen 3. 5 kişi bulunmaktadır.Ve Köye Sonradan Gelen Solakogulları tarafından 2 ayrılmak Zorunda Kaldı Ve Şu yıllarda Solaklı Tarafı Ve Hekimli Tarafında buyuk bir cekişme Vardır Kültür Köycü köyünda ayrıca arabaşı ve bazlama denılen yozgat ca ünlü yemeklerin de bas kentıdır ayrıca cevız oranıda yüksek mıktarda vardır Pekmezi çok meşhurdur türkiyenin en iyi pekmezi buradadır .yeraltı suyu bakımından oldukca zengindir.suyu tatlı olup kaynak suyu lezzetindedir.
Coğrafya Yozgat iline 27 km, Yerköy ilçesine 27 km uzaklıktadır.Yerköy şefaatli yolu üzerinden ulaşım saglanır.Anayola 2 km fesafe içeride olup 2 km yol henüz asfaltır.Tarım ve hayvancılık başlıca işlerden olup karanlıkdere gibi her yurlü tarım a müsait bir vadi terkedilmiştir.Devlet destegi ve teşvikiyle yapılacak seracılık ve arıcılık köyün kalkınmasını ve göçün durdurdurulasını saglayacaktır.
İklim Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.
Nüfus Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 200
2000 189
1997 214
Ekonomi Köyün ekonomisi tarım,(hayvancılık)ve(bagcılıka) dayalıdır.
Muhtarlık Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.
Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:
2009- Fikri Solak
2004 - Bünyamin Kılıçaslan
1999 - Raşit Demir
1994 - Raşit Demir
1989 -ferman solak
1984 - Müslüm Demir

Altyapı bilgileri Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak taşımalı eğitime geçilmesiyle birlikte okul atıl bir hale gelmiştir.Milli Egitim müdürlüğünden gerekli izin alınarak okul Muhtarlık binası ve misafirhane olarak kullanılabilir. Köyün içme suyu şebekesi olup kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.