Savaştepe Yunakdere Köyü

Yunakdere köyü aslında Kırankışla köyünün mahallesidir. Resmi kayıtlarda mahallenin ismi kulanılmaktadır. Yunakdere’nin anlamı yıkanmış, paklanmış, temizlenmiş yünden gelmektedir. Kırankışla’nın anlamı ise; bölgenin yüksek rakımlı olması nedeniyle öldüren kıştan gelmektedir. Yunakdere halkı, Oğuzlar’ın Kayı boyu’na bağlı Karakeçili Aşireti’ne mensuptur. Bilindiği gibi Osmanoğulları da Karakeçili aşiretine mensuptur. Karakeçili aşiretine bağlı ve göçebe hayatı olan dedelerimiz, Sultan 2. Abdülhamid Han’ın konar-göçer aşiretleri iskan etme politikası nedeniyle gönüllü olarak bugünkü köyümüzün bulunduğu mevkiye yerleşmişlerdir. Geçimini hayvancılık ve tarımla sağlayan köylülerimizin özellikle yaşlıları devlet demiryollarından emeklidir. Bununla beraber köyümüzde hala TCDD’de çalışanlar bulunmaktadır. Okur- yazar oranının son zamanlarda yükselmesi nedeniyle gençler çeşitli meslek gruplarına yönelmeye başlamışlardır.

Bugün mahallesi ile birlikte 70-80 haneyi bulan Yunakdere köyü, İzmir-Bandırma, İzmir-Ankara tren yolu ile Balıkesir-Savaştepe karayolunun tam ortasında bulunmaktadır. Balıkesir’e 25 km, Savaştepe’ye ise 20 km mesafede olan köyümüz, ilçenin son köyüdür. Kara ve tren yolu ile ulaşımı son derece kolaydır.1997 sayımında 220 olan köy nüfusumuz, 2000 sayımında 193 olarak gerçekleşmiştir. Köyümüz tüzel kişiliğini alması ile birlikte tüzel kişiliğinin temsili için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaya başlanmıştır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarlarımız:

2009-DAVUT AKSU
2004 - CEMİL ERDİNÇ
1999 -CEMİL ERDİNÇ
1994 -RAMAZAN EROĞLU
1989 - ERDOĞAN ERDİNÇ
1984 -ERDOĞAN ERDİNÇ

Köyümüzde ilköğretim okulu vardır ancak taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır.Çocuklarımız köyümüze en yakın faal ilköğretim okuluna sahip olan Soğucak köyünde eğitim öğretimlerine devam etmektedir.Köyümüzün içme suyu ve kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubemiz yoktur ancak ptt acentemiz vardır.Posta kodumuz:10580'dir. Sağlık ocağımız ve sağlık evimiz yoktur. Köyümüzde elektrik ve sabit telefon mevcuttur.Ayrıca köyümüzde bakkal,kahvehane, muhtarlık ve misafirhanenin bulunduğu 2 katlı ve köyümüze ait olan bir binamız vardır.Kahvehane ve bakkalın işletmecisi 5 yılda bir yapılan ihale sonucu belirlenmektedir.


Yunakdere köyü çeşitli nedenlerle köyden ayrılmış hayatını gurbette idame ettiren tüm dostlarını unutmamakla birlikte onların da köylerini unutmadıklarından emindir...